İtalya’da yapılan bir çalışma, koronavirüsün geçen yıl ülkede faaliyette olduğunu gösterdiAvrupa’nın diğer ülkelerini de yakından ilgilendiren bir bulgu, yeni soru işaretlerine neden olacak. “Emerging Infectious Diseases” isimli dergide yayımlanan Milano Üniversitesi kaynaklı bir çalışmaya göre, ülkede resmi ilk Covid-19 vakasının kaydedildiği 21 Şubat 2020’den 3 ay kadar önce “SARS-CoV-2” olarak da bilinen Covid-19’un zaten İtalya’da dolaşımda olduğunu gösterdi.

Söz konusu araştırmaya göre, Milano yakınlarında yaşayan 4 yaşındaki bir çocuktan alınan salgıdan sürüntü (swab) örneğinin, Çin’in Vuhan kentinde patlak veren virüsün erken türüyle yüzde 100 uyum gösterdiği anlaşıldı. Çocuğun, “öksürük ve burun akıntısı” gibi ilk belirtileri 21 Kasım’da gösterdiği, ardından “kusma ve solunum problemleri” sebebiyle acil servise kaldırıldığı belirtildi.

Doktorların ilk teşhislerinde “kızamık” olabileceği şüphesi üzerinde durdukları ancak çocuğa daha sonra yapılan testler neticesinde Covid-19 geçirdiğinin anlaşıldığı kaydedildi.

ÇİN’DEN SONRA EN ÇOK İTALYA

İtalya’da daha önce yapılan bir başka araştırmada da Milano ve Torino kentleri kanalizasyonlarından Aralık 2019 döneminde alınan atık su örneklerinde, Covid-19 izlerine rastlandığı açıklanmıştı. Covid-19 salgını, ortaya çıktığı Çin’den sonra ilk dalgada en çok İtalya’yı etkiledi.

İtalya’da salgının resmen başladığı 21 Şubat’tan bugüne kadar 23 bin 449 ile en çok can kaybı Lombardiya Bölgesi’nde yaşanmıştı. Ülkede bugüne kadar toplam 1 milyon 787 bin 147 vaka kaydedilirken, 62 bin 626 kişi bu virüs nedeniyle hayatını kaybetti.


Bu haber 209 defa okunmuştur.